Technologie

Technologie

Nanovia disponuje ve svém výrobním závodě těmito technologiemi


Bariérové textilie vyvinuté firmou Nanovia jsou ve své podstatě třívrstvé nebo vícevrstvé textilní lamináty. Jako vnější vrstvy jsou použité běžné netkané materiály typu spunbond nebo meltblown, mezi nimiž je uzavřena vrstva submikronových vláken (nanovláken). 

Mechanické propojení třívrstvých textilních laminátů  nebo dvouvrstvých filtračních médií je řešeno principem nanášení roztoku adheziva na substrát před jeho pokrytím nanovlákny nebo jednostranné či oboustranné pojení práškovým adhezivem.

Využití laminačních technologií umožňuje rozšíření aplikací nanovlákenných materiálů do různých průmyslových odvětví a finálních produktů.

Kritickým parametrem využitelnosti např. filtračních médií s nanovlákennou vrstvou je zajištění dostatečné adheze mezi nosným médiem a nanovlákennou vrstvou. Soudržnost vrstev zásadně ovlivňuje zpracovatelnost média do konečných výrobků (filtrů).

Výrobní technologie

Nanovlákna

Nanovlákna jsou vlákna jejichž průměr je menší než 900 nm, obvyklý rozsah průměrů vláken je mezi 100 – 500 nm. Díky této skutečnosti vynikají nanovlákenné vrstvy speciálními vlastnostmi:
 • velký měrný povrch
 • vysoká porozita
 • malá velikost pórů
 • možnost aditivace nanovláken, například biologicky aktivními látkami
Na těchto vlastnostech je založen princip bariérových textilií a filtračních materiálů s obsahem nanovláken produkovaných firmou Nanovia s. r. o. Malá velikost pórů umožňuje mechanicky odfiltrovat prachové i biologické nečistoty velmi malých rozměrů, vysoká porozita zajišťuje dobrou propustnost těchto materiálů pro průnik vzduchu nebo kapaliny. Vše o nanovlákenných materiálech, jejich aplikacích a  výzkumných záměrech realizovaných v souvislosti s nanovlákny naleznete na www.nafigate.com nebo www.nanoasociace.cz.

Výroba nanovláken

Firma Nanovia s. r. o. využívá k výrobě nanovláken technologii Nanospider™ založenou na principu zvlákňování z roztoku polymeru v elektrostatickém poli.

Nanovia disponuje laboratorním strojem určeným pro vývoj nových materiálů a přípravu vzorků. Průmyslovou výrobu bariérových textilií, filtračních materiálů, nanovlákenných membrán a dalších nanovlákenných materiálů zajišťuje na několika průmyslových strojích Nanospider™.

Pracovní data výrobní technologie:

 • maximální pracovní šíře 1650 mm, maximální šíře nanovlákenné vrstvy 1600 mm,
 • maximální zpracovatelný průměr návinu 1200 mm,
 • průměr dutinek na vstupu 76 mm, na výstupu 76 nebo 152 mm.

Pro průmyslovou výrobu nanovlákenných materiálů pro bariérové textilie a filtrační materiály využívá Nanovia převážně polymery PA6 a PVDF.

Výroba nanovlákenných materiálů probíhá v prostorách s třídou čistoty 8 dle ISO 14664.

Textilní lamináty

Bariérové textilie a filtrační média firmy Nanovia jsou třívrstvé nebo vícevrstvé textilní lamináty, které obsahují alespoň jednu nanovlákennou vrstvu uzavřenou mezi netkanými textiliemi nebo tkaninami.

Nanovlákenná vrstva v laminátech Nanovia je obvykle velmi tenká (plošná hmotnost mezi 0,05 – 1,0 g/m²), nemá tedy dostatečné mechanické vlastnosti pro její manipulaci. Pokud je nanovrstva fixována pouze na nosič , který ji mechanicky zpevní a tvarově stabilizuje, je manipulace s ní již možná, nicméně její další zpracovatelnost je stále velmi obtížná z důvodu možné mechanické abraze při zpracování a používání konečného produktu. Pouze oboustranné krytí nanovlákenné vrstvy zajistí její mechanickou a tvarovou stabilitu (pevnost v tahu, minimální elasticita) a odolnost vůči otěru při zpracování a použití.

Laminace

Nanovia disponuje technologií umožňující aplikaci práškových lepidel granulát 80-200 µm nebo tavných sítěk. Spojování vrstev probíhá působením tlaku a teploty. Konstrukce laminačního zařízení umožňuje zavádět až tři vrstvy v jednom kroku, případně odvádět nosnou vrstvu, na které je aplikována nanovrstva.

Pracovní data laminační technologie:

 • maximální pracovní šíře 1800 mm,
 • maximální zpracovatelný průměr návinu 1200 mm na vstupu, 800 mm na výstupu
 • průměr dutinek na vstupu 76 mm, na výstupu 76 mm.

Řezání na podélné pruhy

Po laminaci materiálu dochází k ořezu krajů laminátu a adjustaci materiálu do konečného obchodního balení. Nanovia nabízí také rozřezání plné šířky materiálu na úzké šířky, které jsou již určeny pro zpracování do konečného produktu (převážně obličejové masky a filtry).

Pracovní data formátovací technologie:

 • maximální pracovní šíře 1800 mm,
 • maximální zpracovatelný průměr návinu 1200 mm na vstupu, 800 mm na výstupu
 • průměr dutinek na vstupu 76 mm, na výstupu 76 mm.
 • Minimální šíře pruhu 70 mm
 • maximální počet řezacích kotoučů 13
 • přesnost řezání +/- 1mm

Buďte s námi v kontaktu